301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Haziran 2017 - Cuma 12:49 Bu yazı 1206 kez okundu
 
RAMAZAN ve ORUÇ
 
 

 

 

Evet dostlarım yeni bir Ramazana daha girdik peki ramazan ayının fazileti ve orucun anlamını tam idrak edebiliyor muyuz yoksa Peygamber efendimizin bir hadisinde “….Onların oruçları ancak açlıktan öteye gitmemiştir….”

O zaman dostları ilk önce İslam’ın şartlarına bakalım;

•             Kelimeyi Şahadet Getirmek

•             Namaz Kılmak

•             Oruç Tutmak

•             Zekât Vermek

•             Hacca Gitmek

 

Kelimeyi Şahadet Getirmek: Burada bir fiil işlemi var. Şahit olabilmek için olayı bizzat yaşayıp görmek lazım yoksa yalancı şahitlik olur ki cezası çok fazladır.

Namaz Kılmak: Miraç sayılan bir ibadet onun için de bu noktada her şeyden soyutlanıp idrak seviyemizi en üst düzeye çıkarmamız gerekmektedir.

Oruç Tutmak: Yüce Padişaha karşı haddimizi bilmemiz gerekmektedir. Bunun içinde tepeden tırnağa bu farziyeti yerine getirmemiz gerekmektedir.

Zekât Vermek: Mülkün Sahibinin sana vermiş olduklarından, yine mülkün Sahibinin ihtiyaç duyanlarına hediye sunmaktır.

Hacca Gitmek: Huzuru mahşer olan o kutsal beldede Yüce Padişahın huzurunda duruş sergileyip ona göre hareket etmemiz gerekmektedir.

Öz olarak yukarıda bahsedilen şekilde yaşam sunmamız gerekmektedir. Kanaatindeyiz.

Biz de ise?

Yaşantımız, kullandığımız takvim ve günlerimiz Yahudi Hıristiyanlık ve de kapitalist unsurları taşımakta ne yazık ki RAMAZAN ayı Arabî ay olarak takip edilmekte. Bu nasıl bir çelişki bilemiyorum.Hemen hemen her kez tv de hükümet kadını izlemiştir sanırım ora da geçen bir replikte “……Ana karnın dan Kürtçe doğuyorlar fakat Türkçe yaşıyorlar …” Bunun için de yaptığımız tüm ibadet ve çalışmalar ancak beyhude bir çabadan ileri gitmemektedir.

Şöyle ki;

Kelimeyi Şahadet Getirmek: Burada bir fiil işlemi var. Fakat bizim hoca efendiler ısrarla camilerde hep beraber hadi aşk ile söyleyelim diyorlar ve beraberce kelimeyi şahadet söyleniyor. Fakat fiil yok. Fiilin nasıl olacağını da kendide idrak etmediğinden izahatını da yapamıyor ancak söyletiyorlar.

Namaz Kılmak: Miraç sayılan bir ibadet, ancak ayrobik hareketten ileriye gitmiyor. Çünkü bizlere hep namazın şekliyle uğraşmayı talim ettiriyorlar. Amacını içeriğini güzelliğini anlatan yok. Nedeni anlatacak insanın yaşaması gerekte ondan.

Oruç Tutmak: Yüce Padişaha karşı haddimizi bilmemiz gerekmektedir. Bizde ki uygulama ancak doktorun vermiş olduğu perhiz reçetesinden ileri gitmemekte. Verilen iftarlar şova dönüşmekte ve hatta bir güç gösterisi haline gelmekte. Diğer zamanlar itilen yoksullar ve miskinlerle paylaşama anlamında ki Ramazan ayı ancak şova dönüştürülerek kutlanmakta. Çoğu zaman oruç uykuya tutturulmak da ya da öz benliğimizdeki atılamayan hasletlerle devan edilmekte.

İftar reklamları, Hayır toplama yarışları(!),Açlıkla sınanma sevdası, Boy boy posterler say sayabildiğin kadar. Rant peşinde koşanlar Tv kanallarında boy gösteren Bey efendiler? ne bileyim saymakla bitmiyor ki hacısı, hocası, şeyhi, din alimi prof lar v.s kardeş. Öyle bir yarışıyorlar ki pis ve şekerli bir kaba üşüşen sinekler gibi, güzelde anlattıklarına birde kendileri inansalar o zaman sorun yok. Adam çıkıyor Tv ağlamaklı program yapıyor ve buna karşılık aldığı ücreti ne yapıyorsun diye sorsan cevap alamazsın. Fakat aynı kişi ve kişiler paylaşmanın ramazanın olmazsa olmazları arasında devamlı zikrederler, fakat kendilerine gelince şaka yapma kardeş derler.

Zekât Vermek: Mülkün Sahibinin sana vermiş olduklarından, İhtiyaç sahiplerine vermen gerek anlamında iken, halkımız açık açık şov yaparcasına o da kullanmadığı mallardan zekât çıkarıyor ve verdiği kişileri de kendilerine minnettar bırakmak içinde elinden gelen propagandayı da yapıyor.

Hacca Gitmek : Huzuru mahşer de oluşunu unutmadan bir duruş sergilememiz gerekirken,bavul ticareti ve Hacı …. Desinler diye gidiliyor. Öte yandan akrabasın da, eşinde, çocuğunda, arkadaşlarından ve hatta yaşadığı ülkesinde ki açlara perişanlığa göz ve kulağını kapatacaksın… ağa hacca gidecek, gitse gitse ancak turistik seyahat ta gider.

Bunun nedenleri de kendi yaşamımızı başkalarının kanun ve kaidelerine uydurmamızdan kaynaklanmaktadır. Ne zaman özümüze döner Yüce Padişahın emir ve yasaklarını bize sunduğu Kuran-ı Kerimi okur anlarsak o zaman yukarıdakilerin hepsi hakikat sırrına erer.

Geçenlerde TV de izledim güzel Kuran okuma yarışması.Yazıklar olsun kurana hakaret edenlere O mübarek kitapta güzel okuyun demiyor “….. okuyup anlayasınız diye indirdik…,…biz bu kitabı dirilere indirdik…. “  ayetleri geçerken sen sanki güftelinmiş bir eser gibi yarışma düzenliyorsun.

Bunun nedeni; Müslüman doğup, gayrı Müslim olarak yaşamamızdan kaynaklanmaktadır.

 
Etiketler: RAMAZAN, ORUÇ
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Malatya
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.11.2019
Bugün
-1° - 15°
Perşembe
-1° - 15°
Cuma
-2° - 14°
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Haber Yazılımı