301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 18:28 Bu yazı 12028 kez okundu
 
BİTSİN ARTIK BU KHK ZULMÜ
Servet Akbudak
 
 

 

 

      “KHK ile ihraç edilen SES Malatya eski Şube başkanı Bülent Uçar’ın Kalbi hukuksuz ihraca dayanamadı. 43 yaşındaki Bülent Uçar geride gözü yaşlı iki çocuk ve eş bıraktı”.

       “Bergama’da 10 ve 5 yaşındaki çocukların annesi 34 yaşındaki Ayşe Doğan öğretmen vefat etti. KHK ile kapatılan okulda çalışma izni iptal edilmişti. Eşi cezaevine girdikten sonra babasını kaybetti. Yaşadığı yoğun Stres, sıkıntı nedeniyle mide kanseri olmuştu”

“Öğretmen Muzaffer Özcengiz hücrede çırpına çırpına can verdi”.

       “Denizli Merkez Efendi ilçesinde Kanun Hükmünde Kararnameyle öğretmenlik mesleğinden ihraç edilen 40 yaşındaki Canan Ş. Kendisini asarak intihar etti”.

“Eşi hapiste KHK’lı iki çocuk annesi öğretmen intihar etti.”

         “Daracık hücrede kalp krizi geçirerek öldü. Raporlarda işkence izleri vardı. Diyanet cenaze namazını kıldırmadı, Hainler mezarlığına gömülmek istendi. 1,5 yıl sonra mahkeme öğretmen Gökhan Açıkkol’u suçsuz bularak görevine iade etti”.

         Neredeyse benzer iç yakıcı hikâyelerle ilgili haberlerin geçmediği gün yoktur. KHK’ lılar bu ağır ve dayanılması imkânsız cezaya,  zulme uğramak için ne yaptılar acaba. Haklarında ciddi bir soruşturma dahi yapılmadan, hukuki temelden yoksun sadece farklı düşünce ve örgütlenme varsayımı üzerinden böylesine ağır bir cezaya tabi tutulmaları ne adalet ne de vicdanla bağdaşır.

        Şu ana kadar 150 bin KHK mağduru kişiden 70 i intihar etmiş, bir o kadarı da yaşadığı ağır psiko travmadan dolayı kalp krizi geçirerek veya ağır şekilde hastalanarak hayatını kaybetmiştir.

         KHK’lı ailelerin istatistiklere yansımayan günlük yaşadıkları çaresizlikler, dağılmalar, savrulmalar, sosyal ruhsal bunalımlar, boşanmalar, ayrılmalar, çocuklarının eğitimden yaşamdan, hayallerinden kopuşu, anne ve babalarının ömürlerinin son deminde yaşadıkları hayal kırıklığı ve umutsuzlukları gözlerimizin önünde bir neslin göz göre göre tüketilişini gösteriyor.

        Elbette KHK mağdurlarıyla ilgili yaşanan acı sonuçlar, yazının başındaki örneklerle sınırlı değildir. Sadece sosyal medyaya yansımış bu acı hikâyelerin son derece yaygın 140 bin’den fazla insanın KHK mağduriyetiyle muhatap olduğu bilinmektedir.   

        İlgili kurumlar her ne kadar sayıyı asgari düzeyde göstererek trajediyi küçümsemeye çalışsalar da gerçek sayı ile birlikte toplamda KHK zulmünden doğrudan veya dolaylı olumsuz etkilenen insan sayısı bir milyonu aşmaktadır.

        Suçlanan ve KHK ile cezalandırılan kamu çalışanların büyük çoğunluğu hakkında ciddi somut delilerin tespit edilmemesiyle birlikte hukuki dayanaktan yoksun kararlarla yaşamları karartılmış, aileler dağıtılmış, çocuklar anne ve babalardan ayrı bırakılmış, yüz binlerce insan temel insani haklarından yoksun bırakılmıştır. 

       KHK lıların, çalıştıkları kamu kurumlarından ihraç edilmelerini gerektiren bir suçu işlemediklerinin bir kanıtı da istisnalar dışında tüm mağdurların serbest olmaları ve haklarında herhangi somut bir delile dayalı mahkûmiyet kararının bulunmamasıdır.

       Kişinin sadece farklı bir sendikaya üye olması, herhangi etnik, mezhepsel, inançsal aidiyete mensup bulunması, adı “cemaatle” anılmış herhangi bir kurum ile ilişkilenmiş olması, KHK ile cezalandırmanın meşru gerekçesi olamaz.  Büyük acı ve yıkımlara yol açan benzer uygulamanın 1930’lu yıllarda Alman vatandaşlarına yönelik “Arındırma” politikalarıyla Gerçekleştirildiğini görebiliyoruz.

        Mevcut durum İnsan Hakları stratejik çerçevenin bir parçası olan Türkiye tarafından onaylanan temel sözleşmelere aykırı olmakla birlikte, dünyanın her yerinde onaylanmasının ve uygulanmasının örgütlenme ve toplu sözleşme hakkının gereğidir. Dolayısıyla, KHK’larla Uluslar arası Çalışma Örgütünün (ILO) nun  87 ve 98 sayılı sözleşmeleri ihlal edilmektedir.

        KHK mağdurları, kamudaki işlerinden ihraç edilerek temel çalışma, beslenme, eğitim, sağlık, haklarından yoksun bırakılmaları yetmezmiş gibi, günlük temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere herhangi bir özel işletmede iş bulmaları da engellenerek açlık, hastalık ve intihar seçeneğiyle baş başa bırakılmışlardır.

        Birden çok maaşla ödüllendirilip 200 bin lira kadar yüksek maaş alan kamu çalışanının olduğu yerde, KHK ile mağdur edilmiş bir diğer kamu çalışanının bir akaryakıt istasyonunun gece vardiyasında iş bulup çocuklarına ekmek götürmesine dahi müsaade edilmemesi, ne insan haklarıyla ne de insanlık ve inanç değerleriyle bağdaşır.

         KHK ile mağdur edilmiş on binlerce insanın evinde yaşanan günlük acıları, yoksunlukları, çaresizlikleri hangimiz insani bir empatiyle hatırlayabiliyoruz? Hangimiz sofrasına bir sıcak ekmek getirememe çaresizliğini düşleyebiliyoruz? Hangimiz kontaktaki bebeğine bez, gömleği dağılmış eşine ve çocuğuna yenisini alamama olanaksızlığına katlanabiliyoruz? Hangimiz bu zulme dayanamayarak intihar etmiş veya ağır hastalanarak, kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiş KHK mağduru yakınımızın öksüz veya yetim kalmış çocuklarının yüzüne bakabiliyoruz?

      Hiç bir hukuk kuralına bağlı kalınmaksızın KHK zulmünü dayatanlar kadar, yaşatılan bu zulüm karşısında sessiz kalarak zulmün süreklileşmesine yol açan ve cesaretlendiren toplumun sessizliği,  katkısı ve günahı da büyüktür.

      15 Temmuz 2016 darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçmesine, OHAL’in kaldırılmasına rağmen, temel hak ve özgürlükler alanında yaşanan baskı, hak ihlalleri, sivil toplum kuruluşlarına yönelik yaygın tutuklama, gösteri yürüyüş toplantı gibi hak arama etkinliklerin yasaklanması OHAL uygulamalarını aratmayacak şekilde devam etmektedir.

       Kanun hükmünde kararnameyle  (KHK ) ihraç edilen mağdurlardan 126 bin kişi işine iade etme talebiyle OHAL inceleme komisyonuna başvurdu. Ancak bu güne kadar OHAL işlemleri inceleme komisyonu 28 Haziran 2019 tarihi itibariyle işe iade talebiyle yapılan 125 bin iki yüz başvurudan 6000 başvuruya olumlu yanıt vermiş, 71 bin dokuz yüz başvuruyu red etmiş, bununla birlikte 48 bin üç yüz kişinin başvurusunu incelemeye devam ettiğini ifade etmiştir.

         12 Eylül askeri darbe sırasında 1402 sayılı sıkıyönetim kanunuyla binlerce kamu çalışanı mağdur edilerek çalışma hakları ellerinden alınmıştı. Sıkıyönetim koşullarının kalkmasıyla 1402’lilerin görevlerine dönmeleri nasıl gerçekleştiyse KHK ile ihraç edilenlerin bir gün mutlaka özlük haklarından doğan kayıpları da tazmin edilerek görevlerine döneceklerdir. Ancak yaşanan acılar, bunca insan kaybı, gerek mağdurların gerekse ülkenin uğradığı maddi ve manevi zararlar hiçbir zaman unutulmayacaktır.

        Türkiye mevcut uygulamalarıyla hukuk çizgisinden saparak hak ihlalleri konusunda dünyanın ikinci ülkesi konumuna gelmiştir. Adil yargılan(ma)ma noktasında birinci olan Türkiye, ifade özgürlüğü hakkı ihlali konusunda 140 ihlal ile ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye açısından mevcut hukuksuzluğun sürdürülebilir olmasının imkânı kalmamıştır.

        Dolayısıyla bir an önce Hukuk ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayan ayrımcı, baskıcı, ötekileştirici politikalardan vaz geçilerek, daha kucaklayıcı ve çözümleyici önlemlerle yaşatılan travma ve mağduriyetlerin telafisi yönünde ciddi çözüm kararlarının geciktirilmeden devreye sokularak yaraların sarılması sağlanmalıdır.

       Ayrıca KHK mağdurlarının ekonomik açıdan uğradıkları hak kayıpları yasal oranlarıyla birlikte ivedilikle hak sahiplerine ödenmelidir. Hayatını kaybeden mağdurların eş ve çocuklarının yarıda kalan eğitim, sağlık, istihdam sorunlarının çözümü için şefkatle yaklaşılmalıdır.

 Bir hakkın iadesi ne kadar geciktirilirse mağduriyet ile birlikte maliyet de artacaktır.

         Hem hukuk, hem mağdurlar hem de kamu maliyesi açısından ileride daha ağır bir mali yükün oluşmasına yol açacağını şimdiden bilinmelidir. Dolayısıyla bir an önce toplumsal gerilim ve kırılmaya yol açan bu uygulamanın son bulması için siyasal ve demokratik bir iradenin ortaya konulması baş ta ülkemiz olmak üzere ülke de yaşayan herkes için yararlı olacaktır.

 
Etiketler: BİTSİN, ARTIK, BU, KHK, ZULMÜ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNTİHARLAR KADER Mİ?
SİSİFOS (SİSYPHOS) HİKÂYESİ ÖLÜLER ÜLKESİ
12 EYLÜL
SON SİYASAL GELİŞMELER VE MEŞRUİYET SORUNU
EV SAHİBİNİN İŞİNE KARIŞMAYIN BİR, HALKIN İRADESİNE SAYGILI OLUN İKİ
TÜRKİYE TEK KALIBA SIĞMIYOR.
1 MAYIS - KHK -İŞ CİNAYETLERİ- CEZAEVLERİ
TÜRKİYE'NİN ACİL NORMALLEŞMEYE İHTİYACI VAR.
A.A NIN ARIZASI
BU SEÇİM BİRİLERİNİ ŞOKLAYACAK GİBİ..
BU SEÇİM ÜRKÜTÜYOR.
YEREL SEÇİM, ÇEKİÇ VE ÇİVİ
LALE DEVRİ
PATLICAN- MARKET
1923 KİŞİ ÖLDÜ
TOPLUMUN RUH HALİ
ABD NİN SURİYE’DEN ANİ ÇIKIŞI
GERİDE KALAN İNSAN HAKLARI HAFTASI
SIRADAKİ!
AİHM KARARI EKONOMİYİ ETKİLER Mİ?
HAL U- AHVALİMİZ
İHD GENEL KURULU
SİYAM İKİZLERİ
İNSAN HAKLARI AÇISINDAN YEREL SEÇİMLER.
KRİZ NEYE GEBEDİR?
VİCDANINIZ KURUMUŞ
RAMİN HÜSEYİN PENAHİ
GEMİ VE YOLCULAR
PAPAZ
BAŞKASININ ACISINDAN SEVİNÇ ÜRETMEK
OHAL KALKIYORMU?
ÇOCUK HAKLARI VE ÇOCUKLARIN BAŞINA GELENLER
SON SEÇİM
BÖYLE SEÇİM Mİ OLUR?
SEÇİM VE SONRASI
SEÇİME GİDERKEN EKONOMİDE DURUM
FİLİSTİN YARASI
ERKEN GENEL SEÇİM DEMOKRASİ İÇİN SON ŞANSTIR.
ADAYLAR TAMAM, SIRA HDP SİZ DEMOKRASİDE
EN ERKEN SEÇİM
ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI OLUR MU?
ZAM
ÇİFTLİK
“KRAL”
SEÇİM GÜVENLİĞİ VE İTTİFAK YASASI
8 MART VE ANALARIN AYAKLARI ALTINDAKİ CENNET
ŞEKER ZEHİRLEŞTİRİLİYOR
CARİ AÇIK
SAVAŞÇI SANATÇILAR
BARIŞI SAVUNMAK SUÇ MU?
ÖLÜM YERİNE YAŞAM
SAVAŞ VE BARIŞ
TAŞERON İŞÇİLERİ ÖLÜYOR.
ADIM ADIM DİBE DOĞRU BATMAYA……
BU HAL İYİ BİR HAL DEĞİL!
OTORİTER KİŞİLİK VE TOPLUMU BEKLEYEN TEHLİKE
İNSAN HAKLARI HAFTASINDA TÜRKİYE’DE İNSAN HAKLARI
HER ŞEYE RAĞMEN BARIŞ VE ADALETİ HAYKIRMALIYIZ.
SİYASETTE İNANDIRICILIK VE MANİPÜLASYON SORUNU
MALATYA’ DA NE YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR !!?
ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI BAHÇELİNİN AKP İLE İTİFAK ÇAĞRISIYLA ÖRTÜŞMEKTEDİR.
İNSAN HAKLARI DERNEĞİNE GÖZ(DAĞI) ALTI
ZAM VE VERGİ YAĞMURU
KÜRT TRAJEDİSİ
ŞIRNAK’TA İŞ KATLİAMI
TÜTÜN
ŞİDDET BELASI
NURİYE GÜLMEN SEMİH ÖZAKÇA
ÖFKE METAFORU VE KÜRDİSTAN REFERANDUMU
HER ŞEYDE ADALETSİZLİK VAR.
İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI VE HUKUK
İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI VE HUKUK
TARIM İŞÇİLERİ VE KADER
YENİ DEVLET YAPILANMASI 2019 SEÇİMLERİ ve CHP
MEHMET KİRKİN ARKADAŞIMIZI SERİ İŞ KATLİAMINDA KAYBETTİK.
VAR OLMA HAKKI
İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI
ÖNLENMİŞ BİR DARBENİN SONUÇLARI BÖYLEYSE ; ÖNLENEMEMİŞ BİR DARBENİN SONUÇLARI NASIL OLURDU?
HERKES İÇİN ADALET
ANKARA İSTANBUL YÜRÜYÜŞLERİ
OHAL VE KHK MAĞDURİYETLERİ SINIR TANIMIYOR.
SONGÜL YARBAY İLE KIRMIZI FULARLI KIZ
İKTİDAR VE ADALET
HEPİMİZİ UTANDIRMASI GEREKEN KRİTİK AÇLIK GREVLERİ
SIRADANLAŞAN İŞ CİNAYETLERİ
DOMATES, ENFLASYON VE DEMOKRASİ
CHP NİN ENGELLERİ
ŞAİBELİ SEÇİM VE KÜRT OYLARI
REFERANDUMUN YARATTIĞI TAHRİBAT
TÜRKİYE’NİN KADER REFERANDUMU
REFERANDUMUN SONUCU DERİN ÇATIŞMALARA YOL AÇABİLİR.
GÖNÜLLÜ KULLUK ve KEMAL KURKUT
İŞSİZLİK
HAYIR, ‘A NEDEN BU KADAR BASKI?
8 MART’IN DÜNÜ VE BU GÜNÜ
KHK İLE YAPILAN İHRAÇLAIN PSİKO / S0SYAL SONUÇLARI
MİLLİ LİĞİN GİZLENEMEYEN ÇELİŞKİSİ
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİNİN SOSYO EKONOMİSİ
NİSAN’IN İLK YARISINDA ACİL REFERANDUM
ANAYASA VE REFERANDUM
DOLARIN YÜKSELİŞİ, SİYASETİN DÜŞÜŞÜ
OLAĞANÜSTÜ HAL
YENİ TÜRKİYENİN 2016 MANZARASI
YENİ TÜRKİYE MANZARASI
SAVAŞ VE ŞİDDET YERİNE BARIŞ’I HAYKIRMALIYIZ.
DEVLETİN VE BİREYİN SINIRSIZ ÖZGÜRLÜĞÜ
YURD FACİALARI YURD’UN KADERİMİDİR.
TOPRAK ALTINDA İNSANLIK
AÇLIKLA TERBİYE ETME
YURTTA GERİLİM, DÜNYADA GERİLİM
“FETÖ”GÜLEN’İN KÜRT MESELESİNE BAKIŞI
DOLARIN YÜKSELİŞİ, SİYASETİN DÜŞÜŞÜ
SIRADANLAŞAN ZULÜM VE SAVAŞ EKONOMİSİ
İNSAN HAKLARI AÇISINDAN HURŞİT KÜLTER
KOLOMBİYA’DA BARIŞ TÜRKİYE’DE SAVAŞ
OHAL GİDİŞATI BAŞKA BAŞKA BİR GİDİŞATA DOĞRU
KESK’E YÖNELİK TENKİSAT’IN 15 TEMMUZ DARBESİ İLE İLGİSİ YOKTUR.
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ, ÇÖZÜM ZÜM YOK, YA ZAFER YA ÖLÜM.
CERAPLUS ve EMPERYALİZM
CERAPLUS ve EMPERYALİZM
ÖZELLEŞTİRME İKTİDAR VE ŞİDDET İLİŞKİSİ
AYIRIMCILIK 15 TEMMUZ DARBESİ KADAR TEHLİKELİDİR.
İKTİDARIN MUHALEFET AŞKI
DARBE SONRASI DURUM
DEMOKRASİ İLE DEMOKRASİYİ İĞDİŞ ETMEK!
DEMOKRASİ İLE DEMOKRASİYİ İĞDİŞ ETMEK!
EKONOMİ VE SİYASETTE CİDDİ BUNALIM VAR.
IŞİD BENZER KATLİAMLARA DEVAM EDECEK
KAN REVAN İÇİNDEKİ YENİ TÜRKİYE
HURŞİT KÜLTER
GAZODASI SIRASI CHP DE
MÜLTECİ HAKLARI
MEVSİMLİK İŞÇİLERİ BEKLEYEN TEHLİKE
KAN SİYASET VE DOKUNULMAZLIK
REZALET ÇIĞIRINDAN ÇIKTI
LAİK DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ VE DUKUNULMAZLIK
DOKUNULMAZLIK OYUNU
ZAMAN
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ
NEREYE GİDİYORUZ.?
YA BENDENSİN YA TERÖR
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
İnsan Hakları bağlamında, özel istihdam büroları Ekonomik ve sosyal haklar.
DURMAK YOK SAVAŞA DEVAM
CİZRE VE CENAZE MEZALİMİ
SAVAŞ HUKUKU
YAŞAM HAKKI VE CİZREDEKİ ÖLÜM BODRUMU
EĞİTİM HAKKI VE ÖĞRENCİLERE YÖNELİK BASKI VE ENGELLEMELER.
AKLIMIZI VE VİCDANIMIZI ZORLAYAN ŞİDDET
KAŞIK KEPÇE MESELESİ
KİN VE NEFRET
BU ZULÜM NE ZAMAN SON BULUR.
İNSAN HAKLARI HAFTASI
TAHİR ELÇİ
YURTTA SAVAŞ CİHANDA SAVAŞ
ÇOCUK HAKLARI
SİLVAN’DA ZÜLUM NE ZAMAN BİTER
KANLI GALİBİYET VEYA KARMA DARBE
1 KASIM SEÇİM SAVAŞI
KATLİAM ÜSTÜNE KATLİAM
ZULÜM VE İKTİDAR
AYLAN KURDİ’NİN CANSIZ FOTOĞRAFI
KOALİSYON OYUNU
DİYADİN’ DE İNFAZ
KİŞİSEL SAVAŞ
ÇÖZÜMSÖZLÜĞÜN FİLMİ VE İNTİKAM DARBESİ
BAYRAMI KANA BULADILAR
BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN!
KOALİSYON OYUNU
SON KOBANİ KATLİAMI
GRE SPİ VEYA TELABYAD
GÜL’ÜN KARA KUTUSU
HEM İYİ OLDU HEM SÜPER OLDU
MAĞDURİYET VE ZORBALIK
HDP’Yİ HEDEFLEYEN SALDIRILAR HALKIN İRADESİNİ YOK SAYMAKTIR.
TÜRKİYEDE GREV VE METAL İŞÇİLERİ
“MİLLİ İRADE ve SEÇİM “
1 MAYIS’IN ARDINDAN
FARKLI TOPLUMSAL KESİMLER AÇISINDAN 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ
BARAJ VE SEÇİM
SEÇİME Mİ? SAVAŞA MI?
TEHLİKELİ GELECEĞE DOĞRU
DOLAR ANAFORU
NEWROZ VE ÇÖZÜM SÜRECİ
BAŞKANLIK SİSTEMİ VE GENEL SEÇİMLER
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
ORTAK AÇIKLAMA
ÖZGECAN ASLAN VAHŞETİ
HÜKÜMETİN TERCİHİ SERMAYEDEN YANA
İÇ GÜVENLİK YASA TASARISI
EMEĞİN METALAŞTIRILMASI VE SOSYAL HAKLAR KAVRAMI
İŞSİZLİK VE KPSS REZALETİ
PARİS KATLİAMI VE İSLAMOFOBİ
KRİTİK SÜREÇ
ROBOSKİ KATLİAMI 3.YILINDA
ÇÖZÜM SÜRECİ, HÜKÜMET, CEMAAT VE KOBANİ
NEDRET KANUNU VE İKTİDAR ZEHİRLEMESİ
İNFAZLAR DURMUYOR.
DERSİM POLEMİĞİ VE SİYASAL SIĞLIK
MÜLTECİ HAKLARI
ERMENEK FACİASI
İHD GENEL KURULU
İHD GENEL KURULU
SON DURUM VE YENİ TÜRKİYE
TÜRKİYE’ NİN ORTADOĞU VE KÜRT SİYASETİ
KOBANİ ÇIĞLIĞI VE SOKAKLAR
Zulüm ve Direniş
IŞİDİ’İN KOBANİ KUŞATMASI VE ÇÖZÜM SÜRECİ
ASANSÖRLE İŞÇİ KATLİAMI
KOBANİ VE SİNİLİ İLETİŞİM
TÜRKİYE IŞİD TEHLİKESİNİN FARKINDAMIDIR?
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
IŞİD VE KERKÜK
TİGRİS TOPLANTISI
LİCE VE BAYRAK PROVAKASYONU
AĞRI VE NORŞİN SEÇİMLERİ
HASTA MAHPUSLAR BİRER BİRER ÖLÜYOR
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Malatya
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.11.2019
Bugün
-1° - 15°
Perşembe
-1° - 15°
Cuma
-2° - 14°
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Haber Yazılımı