Köylüler taş ocağına karşı eylem yaptı
107 defa okunmuş - 19 Eylül 2019 - Perşembe 15:17

 

 

Şu günlerde AKP de umudunu kesen sorunlarına çare bulamayan ya da gittikleri zaman değer verilmeyen Malatya halkı umut olarak CHP ye yakınlaşmakta olduğunu görmüş olacak ki bir tekstil fabrikasında hakları gasp edilen işçilerden sonra köylülerde CHP nin kapısını çalarak dertlerine çare aramaya başlanmıştır.

      Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Görgü (Cafana)Mahallesinde kurulan taş ocaklarına karşı eylem yapan vatandaşlar, sağlıklarının tehdit altında olduğunu savunarak yetkililerden yardım istediler.

         Mahalle girişinde toplanan kalabalık ellerinde pankartlarla bölgede bulunan taş ocaklarının kaldırılmasını talep ettiler. Bölge halkı olarak taş ocaklarının hayatlarını olumsuz yönde etkilediğini dile getiren köylüler, yine bölge de kurulacak olan çimento fabrikasının da aynı şekilde kendilerini mağdur edeceğini söylediler.

        Vatandaşların eylemlerine destek veren CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’da, bölgede bulunan tüm mahalle muhtarları ve halkı ile Görgü Mahallesinin bu mücadelesinde yanlarında olduklarını söyledi.

       Bölge halkının bu duruma isyan ettiğini ifade eden Kiraz, “Bu insanlar burada tarım yapamaz hale gelmişler, hayvancılık yapamaz hale gelmişler. Taş ocağındaki patlamalar nedeniyle su kaynakları kayboluyor. Vatandaşların oturduğu evler adeta deprem olmuşçasına çatlıyor. Bir kişi para kazansın diye burada yüzlerce insan yok sayılıyor, bu asla kabul edilebilir bir durum değil” ifadelerine yer verdi.

        Maden ve taş ocaklarının yerleşim bölgelerine yakın alanlarda kurulmasına karşı çıktıklarını dile getiren Kiraz, “Burada eskiden bir taş ocağı sorunu vardı ama yeni ruhsatlar verilmeye çalışılıyor. Bu yetmiyormuş gibi birde çimento fabrikası yapılıyor. Halk burada zehir soluyacak. Herkesin sağlığı tehdit altında.

     Yarın çimento fabrikasının da kurulması ile burada oynayan çocuklar zehir soluyacak. Burada halkın doğası sağlığı ekmeği yok ediliyor” diye konuştu.

     Kiraz, köylülerin başlattığı hukuki süreci de parti olarak yakından takip ettiklerini ve her zaman destek vereceklerini söyledi.

Eylem sırasında bazı vatandaşların Malatya-Kayseri karayolunu kapatmak istemesi ise kısa süreli gerginliğe neden oldu. Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem daha sonra sona erdi.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...