Kaftancıoğlu: İstanbul'dan yanan umut ışığı birilerini rahatsız etti
79 defa okunmuş - 28 Haziran 2019 - Cuma 16:40

 

 

      CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle bugün hâkim karşısına çıktı. Kaftancıoğlu, cumhurbaşkanına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak iddiasıyla 37. Ağır Ceza Mahkemesinde 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

      Kaftancıoğlu’nun duruşmasını Çağlayan Adliyesi önünde bekleyen çoğunluğu CHP’li bir grup da takip etti. Birkaç yüz kişilik grup ara ara “Hak, hukuk, adalet” sloganları attı. CHP'li vekiller, il başkanları, STK temsilcileri ve sanatçı Fazıl Say Kaftancıoğlu'na destek için adliye geldi. CHP'li Muharrem Erkek ve Sezgin Tanrı kulu dava öncesi açıklamalarda bulundu.

        Kaftancıoğlu duruşmasına sadece avukatlar, milletvekilleri ve sarı basın kartı sahipleri alındı. Aralarında Eşber Yağmurdereli’nin de bulunduğu çok sayıda avukat salonun dışında kaldı.

       Reddi hâkim talebine ilişkin karar verilmeden duruşmaya devam edildiği için mahkeme salonunda tartışma çıktı.

Kaftancıoğlu'nun savunmasını avukat Fikret İlkiz yapıyor. Hâkimin, avukatların duruşma düzenini bozduğunu iddia ederek salondan çıkarılacaklarını söylemesi salonda gülüşmelere sebep oldu

         Söz almadan konuştuğu gerekçesi ile avukat Ömer Kavili salondan çıkarıldı. Kavili'ye CHP'li Muharrem Erkek de eşlik etti. Salondan çıkan Kavili,  “Sanık Ömer diyor, içine doğdu herhalde” ifadesini kullandı.

        Müşteki avukatı, Kaftancıoğlu'nun tweetlerine ilişkin açıklama yaptığını fikrinin değişmediğini söylediğini vurguladı. Avukat, reddi hakim talebinin reddedilmesini istedi.

       Savunma avukatı, "Müşteki makamı iddia makamının yerine geçmiştir, katılma talebi konusunda neden bizim görüşümüzü almadınız? Usül olarak hatadır, kanun nezdinde yok hükmündedir" dedi.

        Ara karar müzakeresi için 15 dakika ara verildi.  Duruşma 18 Temmuz'a ertelendi. Savunma için ek süre verildi. Kaftancıoğlu duruşma salonundan alkışlar eşliğinde çıktı. Kendisine "Geçmiş olsun" diyenlere Kaftancıoğlu "Hukuk sistemine geçmiş olsun" yanıtını verdi.

 

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...