Sadece can güvenliğimiz değil, halkın haber alma hakkı tehdit altındadır.
104 defa okunmuş - 17 Mayıs 2019 - Cuma 15:19

Meslektaşımız İdris Özyol'a yönelik saldırıya ilişkin Akdeniz Şubesi'nin açıklaması

 

 

 

Antalya da gazeteci İdris Özyol a yapılan saldırıyı üyesi bulunduğu Çağdaş gazeteciler derneği Akdeniz şubesi tarafında yapılan yazılı açıklama ile şiddetle ve nefretle kınadı.

Değerli meslektaşlarım, sivil toplum örgütlerinin saygıdeğer temsilcileri, kentimizin duyarlı insanları;

      Yapılan yazılı açıklama da “  Dün Antalya’da bir gazeteci saldırıya uğradı. Meslektaşımız, üyemiz, şu an önünde bulunduğumuz Yeni Yüzyıl gazetesinin emekçisi, şair yazar İdris Özyol; kimliği belli kişilerce darp edildi.

       Yaşananları bu kadar basit özetlemek mümkün değil. Çünkü olayın perde arkası var. İdris Özyol, bir süredir belli bir kesim tarafından tehdit ediliyordu. Murat paşa Belediye Meclisi’nde yaşanan bir tartışmada taraflardan biri, Özyol’un yanı sıra Gerçek Gazetesi’nden Songül Başkaya’yı ve diğer birçok kişiye tehditler savuruyordu.

         Dün ise bu tehditler adresini buldu. Hedef gösterilmesinin hemen ardından İdris Özyol, çalıştığı gazetenin yakınında bir grubun saldırısına uğradı.

          İşine gelmeyen haberi şiddet kullanarak yazdıramayacağını, sevmediği gazeteciyi sopayla susturacağını sanan bu taş devri zihniyetini iyi tanıyoruz. 21. Yüzyıl Türkiye’sinde kimsenin görmek istemediği bu anlayışın hala can yakıyor olması utanç vericidir.

      Saldırganların gerekli cezayı alması ilk şartımızdır. Eğer bu geçekleşmezse ülkede hiçbir gazetecinin mesleğini yapma imkânı kalmayacaktır. Sadece can güvenliğimiz değil, halkın haber alma hakkı tehdit altındadır.

       Diğer yandan saldırganları azmettiren, sağa sola istediği gibi tehditler savuran, gazetecileri hedef gösteren kim varsa yargı önünde hesap vermelidir.

       İdris Özyol yalnız değildir. Gazeteciler bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacaktır. Bu işin peşini bırakmayacağız. Yetkililere sesleniyoruz, adaleti ve güvenliği sağlamaya davet ediyoruz.”

 

Çağdaş Gazeteciler Derneği

Akdeniz şubesi

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...