301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 15:34 Bu haber 338 kez okundu
 
OKUL( LAR )DA TARİKAT-CEMAAT OLMAZ OLMAMALI
Eğitim Haberi


Ülkemiz ve çocuklarımız için parasız, kamusal, nitelikli, laik demokratik eğitim istiyoruz…

 

 

 

     Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Malatya il örgütü ve Birleşik Haziran Hareketi tarafından Eğitim’de değiştirilmesi gereken sistem ve yöntem yönünde açıklama gerçekleştirildi.

      Emeksiz Üst Kavşağında gerçekleştirilen açıklamaya Birleşik haziran hareketi ve bazı Sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.

       Eğitim sisteminde yanlışlıkların olduğunu ve anti demokratik yönetimin olduğunu dile getiren ÖDP Malatya İl Başkanı Ali Ekber Baytemur; “Türkiye yeni eğitim-öğretim yılına AKP iktidarının eğitim politikalarının iflası ile başlıyor; öğrenciler, veliler, eğitimciler mutsuz, öfkeli ve kaygılı. Karma eğitime vurulan darbe eğitimdeki gericileşmenin resmiyet kazanmasıdır.

        AKP iktidarının eğitim alanına yaptığı saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Şimdi de yönetmeliklerden “karma eğitim” zorunluluğunu kaldırarak okullarımızın haremlik-selamlık hale getirilmesinin önünü açıyorlar.

      Cumhurbaşkanı sözcüsü “karma eğitim istemeyen velilere seçenek sunacağız” diyerek bu dinci-gerici uygulamayı sözde demokratik bir hakmış gibi sunuyor. Kamusal alanın en temel yapısı olan okullarda cinsiyet üzerinden yapılacak ayrıştırma toplumsal hayatın tamamında gerici, cinsiyetçi, faşist bir dönüşümü hedeflemektedir.

       Karma eğitim çocuklarımızın pedagojik ihtiyaçları ve temel hakları gereği vazgeçilemez bir zorunluluktur. LGS ve sınavlar Çocuklarımızı Mağdur Ediyor!

       LGS ve çember sistemi dayatması ile çocuklarımız mağdur edildi. Çocuklarımızın tercihleri yok sayılarak İmam Hatipler ve Meslek Liseleri zorunlu tutuldu. İktidarın tüm dayatmalarına rağmen bu lise türlerindeki kontenjanların boş kalması, eğitim politikasındaki iflası ortaya koymaktadır.

     Öğrencilerimizin istemedikleri okullara ve açık liselere mecbur bırakılması kabul edilemez bir hak ihlalidir. Diğer taraftan örgün eğitim sistemindeki sınavların yarattığı kaygı ve rekabet duygusu çocuklarımızdan en kıymetli günlerini çalmaktadır.

 

OKULDA TARİKAT-CEMAAT OLMAZ

 

        Eğitimdeki en önemli sorunlarından birisi laikliğin okullarımızda en ufak kırıntısına kadar yok edilmesidir. Okullar, imzalanan protokollerle gerici tarikat ve cemaatlerin faaliyet alanına dönüştürülmüş durumda.

       Zorunlu din dersleri ve İmam Hatiplerin hem ortaöğretimde hem lisede tek tercih olarak dayatılmasıyla çocuklarımız bilimsel eğitimden ve evrensel değerlerden uzaklaştırılıyor. Her çocuk dini, dili, cinsiyeti üzerinden ayrımcılığa uğramadan nitelikli eğitim alma hakkına erişebilmelidir.

 

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNDEN TASARRUF EDİLEMEZ

 

       Ekonomik krizin de etkisiyle kırtasiye başta olmak üzere okul masrafları geçen yıla göre ikiye katlanmış durumda. İktidar ise özel okullara teşvikini sürdürürken krizin faturasını emekçi çocuklara çıkarmanın planlarını yapıyor. Öğrencilerin barınma ihtiyacı da yine özel kurumlara teslim edilmiş durumda.

     Gündemde olan MEB bütçesinden kesinti demek eğitimin maliyetinin daha çok velilere yıkılması anlamına gelecektir. Öğrencilerin başta barınma ve beslenme olmak üzere tüm masraflarının devlet tarafından karşılanması, eğitimin kamusallaşması en acil ihtiyaçlardandır.

 

MUTSUZ ÖĞRETMENLERİN MUTLU ÖĞRENCİLERİ OLAMAZ

 

      Öğretmenlerimizin temel ihtiyaçlarını gözetmeyen, çalışma koşullarını güvencesizleştiren ve öğretmenler arasında eşitsizlik yaratan uygulamalar mutsuz eğitimciler ve mutsuz öğrenciler yaratmakta.

       Yalnızca müfredatta sunulan bilgiyi öğrenciye aktaran teknisyenleşmiş öğretmenlere değil; sorgulayan, araştıran, bilimsel değerler doğrultusunda hareket eden özgür ve mutlu öğretmenlere ihtiyaç duymaktayız.

 

PARASIZ, KAMUSAL, NİTELİKLİ, LAİK EĞİTİM

 

      Eğitimin sorunları bugünkü iktidarın anlayışı ile çözülemez. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini karartan bu politikalara birlikte karşı çıkmalıyız. Unutmayalım ki; mahallemizdeki veliyle, okulumuzdaki öğretmenle derdimiz bir. O halde mücadelemiz de ortak olmalı.

       Çocuklarımız özgür, eşit, parasız ve hiçbir ayrımcılığa uğramadan nitelikli eğitim alma hakkına sahiptir. Bunu ancak, çocuklarımıza birlikte sahip çıkarak başarabiliriz. Bunun için veliler, eğitim emekçileri ve eğitimdeki dönüşümlerden muzdarip tüm yurttaşlar olarak üzerimize önemli sorumluluklar düşmektedir.

       Çocuklarımıza sahip çıkmanın yolu var olduğumuz her alanda birleşerek eğitime müdahil olmamızdan geçiyor. Okullara sahip çıkalım ki, çocuklarımız yüzlerinin güldüğü, mutlu oldukları sıralarda büyüsün! Çocuklarımızın hiçbir pedagojik eğitimi olmayanlara teslim edilmediği; çağdaş, bilimsel, laik eğitimi savunan öğretmenlerimizin haksızlıklara uğramadığı eşitlikçi ve demokratik bir eğitim mümkün. Birlikte Başarabiliriz!” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: OKUL(, LAR, )DA, TARİKAT-CEMAAT, OLMAZ, OLMAMALI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Malatya
Yağışlı
Güncelleme: 14.12.2019
Bugün
-
Pazar
-
Pazartesi
-
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
30
0
2
3
9
14
2
Beşiktaş
27
0
3
3
8
14
3
Trabzonspor
26
0
2
5
7
14
4
İstanbul Başakşehir
26
0
2
5
7
14
5
Fenerbahçe
25
0
3
4
7
14
6
Galatasaray
23
0
3
5
6
14
7
Alanyaspor
22
0
4
4
6
14
8
Yeni Malatyaspor
20
0
4
5
5
14
9
Göztepe
20
0
4
5
5
14
10
Denizlispor
18
0
6
3
5
14
11
Gaziantep FK
17
0
5
5
4
14
12
Çaykur Rizespor
17
0
7
2
5
14
13
Gençlerbirliği
14
0
6
5
3
14
14
Konyaspor
14
0
6
5
3
14
15
Kasımpaşa
12
0
8
3
3
14
16
Antalyaspor
12
0
8
3
3
14
17
Kayserispor
10
0
8
4
2
14
18
MKE Ankaragücü
9
0
9
3
2
14
Haber Yazılımı